Jak wygląda praca fotografa ślubnego?

Fotograf ślubny to zawód trudny i wymagający. Jednak aby móc go w ogóle uprawiać, potrzebna jest przede wszystkim pasja do fotografowania. Jeśli więc czujesz, że robienie zdjęć a szczególnie tworzenie sesji ślubnych, jest czymś, co lubisz najbardziej, możesz pomyśleć o otarciu działalności w tym obszarze.
Jak postrzegana jest praca fotografa ślubnego?
W Polsce narosło wiele mitów związanych z pracą fotografów ślubnych. Powszechnie uważa się, że jest to zajęcie wysokopłatne i łatwe. Przeciętna osoba myśli, że fotograf wpada na wesele na 2-3 godziny, zrobi kilkadziesiąt zdjęć a następnie inkasuje kilka tysięcy złotych za zlecenie. Jest to oczywiście zupełnie mijanie się z prawdą. Z perspektywy klienta sesje ślubne są drogie, to fakt. Jeśli jednak spojrzymy na to z drugiej strony, policzymy czas pracy, koszt sprzętu oraz lata zdobywania doświadczeń szybko okaże się, że ta usługa wcale nie jest taka droga.
Jak wygląda praca fotografa przy jednym weselu?
Początek pracy fotografa rozpoczyna się zanim klient do niego trafi. Każde dobre studio fotograficzne musi zadbać o reklamę. Niezbędne jest dobre portfolio w Internecie oraz promocja na portalach społecznościowych. Gdy potencjalny klient wysyła zapytanie dotyczące fotografowania ślubu fotograf odsyła mu ofertę. Znajdą się w niej dostępne pakiety usług wraz z cenami. Zdecydowana większość młodych osób wybiera pakiety rozszerzone, gdzie fotografowanie odbywa się już na kilka godzin przed ślubem, następnie w czasie ceremonii i na weselu, mniej więcej do godziny dwudziestej czwartej. W osobnym terminie młodzi zgłaszają się też na sesję w plenerze. Kiedy para decyduje się na współpracę z danym fotografem dochodzi do spotkania osobistego, podpisania umowy i ustalania szczegółów. Niektórzy, jeszcze przed ślubem decydują się na sesję narzeczeńską. Fotograf w dniu ślubu na pracy spędza około 10 godzin. Najwięcej jednak czasu zwykle musi poświęcić na obróbkę zdjęć i praca nad tym zadaniem może trwać nawet 40 godzin. Osobnym tematem są sesje zagraniczne, gdzie fotograf przylatuje do młodej pary do innego kraju i bardzo często ma to miejsce podczas ich podróży poślubnej.
Czy praca fotografa ślubnego jest trudna?
Praca fotografa ślubnego z pewnością jest wymagająca. Potrzeba lat doświadczeń i ciągłego szlifowania umiejętności. Do fotografowania trzeba mieć po prostu talent i intuicję aby umieć uwieczniać na zdjęciach piękne emocje jakie towarzyszą ślubom. Ten zwód wymaga także niemałych inwestycji chociażby w sprzęt. Ponadto trzeba być mobilnym i dyspozycyjnym, bo praca odbywa się w dni świąteczne i w późnych porach.